Jak szybko pomóc sobie w katarze?

jak szybko pokonac katar

Wiele prawdy jest w powiedzeniu, że leczony katar trwa siedem dni, a nie leczony tydzień. Nieżyt nosa, popularnie zwany katarem jest uciążliwym objawem wielu chorób: przeziębienia, grypy, zapalenia zatok, alergii. Utrudnia codzienne funkcjonowanie, przeszkadza nam w wykonywaniu wielu czynności, a poprzez kichanie rozsiewamy wirusy na kolejne osoby. Warto więc wiedzieć, jak szybko pozbyć się kataru.

 

Różne sposoby na nieżyt nosa

Katar, choć jest uciążliwy, zwykle nie jest groźny. Nie należy go jednak bagatelizować i liczyć na to, że sam przejdzie. Wywołany jest przez wirusy (jeśli wydzielina z nosa jest cieknąca i przezroczysta), przez bakterie (w przypadku gęstej zielonkawo-żółtej wydzieliny), a także przez wdychane alergeny. W przypadku kataru wywołanego przez bakterie lub wirusy należy pamiętać o nawilżaniu śluzówki nosa i pić dużo wody. W przypadku zalegającego, gęstego kataru, na przykład będącego objawem zapalenia zatok, zastosować można również ziołowe inhalacje bądź parówkę z gorącej wody.

 

Sięgnij po leki z apteki

Jeżeli domowe sposoby nie działają, a katar nie mija po dwóch-trzech dniach, warto zastosować środek dostępny w aptekach bez recepty. Do wyboru mamy całą gamę produktów w różnych formach – w postaci sprayu czy tabletek. W lekach na katar w postaci tabletek substancją czynną jest najczęściej pseudoefedryna, która jest łączona z triprolidyną (na przykład Acatar ActiTabs). Połączenie to ma zastosowanie zwłaszcza w przypadku leczenia kataru siennego, bowiem triprolidyna jest lekiem antyhistaminowych, odpowiedzialnym za zmniejszanie świądu i kichania. W przypadku zapalenia zatok w lekach stosuje się połączenie ibuprofenu z pseudoefedyną (na przykład Acatar Zatoki). Z kolei w sprayach, żelach i kroplach stosowana jest oksymetazolina bądź ksylometazolina.

 

Wybierając lek na katar, warto zastanowić się, jaki sprawdzi się najlepiej. Różne substancje są bowiem najskuteczniejsze w konkretnych przypadkach, więc warto przeanalizować sytuację i wybrać lek, który najszybciej pozwoli nam pozbyć się nieżytu nosa.

Poznaj pozostałe produkty Acatar