Objawy zapalenia zatok – jak je rozpoznać?

1 v4

Sprawdź, czym charakteryzują się najczęstsze objawy zapalenia zatok:

Niedrożność nosa

Niedrożność nosa spowodowana jest stanem zapalnym błony śluzowej nosa. Łatwo poznać, kiedy dokucza nam ten objaw zapalenia zatok. Dlaczego? Niedrożny nos utrudnia swobodne oddychanie - wówczas częściej oddychamy przez usta.

 

Wyciek wydzieliny z nosa

Innym łatwo rozpoznawalnym objawem zapalenia zatok jest powstawanie wydzieliny – objaw ten najczęściej przejawia się przez uciążliwy, cieknący katar. Często jednak przy obrzęku błony śluzowej nosa wydzielina (o różnej konsystencji i barwie) spływa także do gardła.

 

Ból głowy, bóle w okolicach nosa i oczu

To najbardziej charakterystyczne objawy zapalenia zatok. W wyniku zapalenia wzrasta produkcja wydzieliny, której swobodny odpływ ograniczony jest przez obrzęk błon śluzowych. W konsekwencji wydzielina zalega w zatokach, powodując zmianę ciśnienia, i to właśnie wywołuje ból. Niejednokrotnie ból zatok przypomina ból górnej szczęki i zębów i nasila się podczas żucia.

 

Zaburzenia węchu

Spośród wszystkich objawów zapalenia zatok ten może się okazać najbardziej uciążliwy. Wywołany może być przez dwa czynniki:

  • to, co określamy zapachem, nie może się przedostać do wnętrza nosa - powstały w wyniku stanu zapalnego obrzęk błony śluzowej blokuje wdychanie cząsteczek zapachu
  • połączenia nerwowe, dzięki którym faktycznie odczuwamy zapach, nie mogą poprawnie funkcjonować – uniemożliwia to stan zapalny błony śluzowej

Wystąpienie co najmniej dwóch z powyższych symptomów, pośród których jeden to niedrożność nosa lub wyciek wydzieliny, wskazuje na zapalenie zatok.

 2 v4

Mniej charakterystyczne, choć nierzadko występujące objawy zapalenia zatok to gorączka, ból gardła, kaszel, zmęczenie, a nawet bóle zębów i uszu.

 

Grupą szczególnie narażoną na rozwój stanu zapalnego w okolicach zatok są alergicy. Wówczas objawom zapalenia zatok dodatkowo towarzyszy łzawienie oczu, kichanie, wyciek wodnistej wydzieliny z nosa oraz zapalenie spojówek.

 

Poznaj także sposoby na walkę z bólem zatok i katarem towarzyszącym zapaleniu zatok.

Poznaj pozostałe produkty Acatar