Sposób na ból zatok
Zapalenie zatok charakteryzują specyficzne objawy, do których należy m.in. uciążliwy ból zatok. Niejednokrotnie jest mylony z innymi rodzajami bólów głowy, na przykład z migreną, a w konsekwencji nie jest podejmowana stosowna terapia.
Skąd się bierze ból zatok?
Ból zatok skoncentrowany jest wokół oczu, policzków i nosa, często przypomina także ból szczęki i zębów. Zwykle ból najsilniejszy jest rano, kiedy w zatokach zgromadzona jest duża ilość wydzieliny. Ból zatok nasila się także przy pochylaniu, przy nagłych ruchach głową, podczas leżenia na plecach oraz gdy kichamy lub kaszlemy.
Jak walczyć z bólem zatok?
By uśmierzyć ból zatok najszybciej, należy sięgnąć po leki przeciwbólowe, na przykład ibuprofen. Ibuprofen to lek o potrójnym działaniu: przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwgorączkowym. Dzięki temu ibuprofen uderza w źródło problemu (zwalczając stan zapalny), a jednocześnie szybko łagodzi ból zatok.
Można także podjąć walkę u źródła – to znaczy zahamować powstawanie i zaleganie wydzieliny, stosując leki takie jak pseudoefedryna. Obkurcza ona naczynia krwionośne, likwidując obrzęk, dzięki czemu wydzielina może swobodniej odpływać.
Na rynku istnieją preparaty zawierające oba leki: pseudoefedrynę i ibuprofen, by kompleksowo walczyć z problemem bólu zatok.
Istnieją też środki wspomagające usuwanie wydzieliny, na przykład roztwory wody morskiej.