Katar - leczony trwa siedem dni, nieleczony tydzień.
Czy stare porzekadło jest prawdziwe?

katar zwykly

Nieżyt nosa, popularnie zwany katarem, to dolegliwość, którą bardzo łatwo złapać. Rinowirusy, które go wywołują, przenoszą się drogą kropelkową, a jest ich ponad 200 rodzajów. Wystarczy, że jedna osoba kichnie w obecności innych, a istnieje ryzyko, że one się zarażą. Jeżeli nasz organizm jest osłabiony, a układ odpornościowy nie działa tak, jak powinien, to katar możemy łapać bardzo często.

Czy katar jest potrzebny?

Choć wydawać by się mogło, że katar tylko utrudnia nam życie, to jednak jego rola jest ważna. Przede wszystkim pomaga on w oczyszczaniu się dróg oddechowych poprzez usuwanie zalegającej tam wydzieliny. Oprócz niej usuwane są również wirusy. Z tego powodu ważna jest prawidłowa higiena nosa w czasie trwania kataru. Przede wszystkim warto podkreślić, że nos należy wydmuchiwać każdorazowo do czystej chusteczki higienicznej, a po zakończeniu tej czynności należy umyć ręce. Jest to ważne, gdyż w ten sposób nie dopuszczamy do rozprzestrzeniania się wirusów, które łatwo się przenoszą.

 

O czym może świadczyć nieżyt nosa?

Najczęściej występuje on przy przeziębieniu lub grypie, lecz może być także objawem zapalenia zatok przynosowych, zwłaszcza jeżeli towarzyszy mu ból głowy. Jeśli katar jest gęsty i zielonkawy, to może świadczyć o zakażeniu bakteryjnym. W takich wypadkach warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić przyjmowanie antybiotyku. Z kolei wodnisty katar może być jednym z objawów alergii, zwłaszcza jeżeli występuje razem z podrażnieniem oczu i nadmiernym kichaniem.

katar acatar control

Leki na katar

Leczenie kataru polega przede wszystkim na łagodzeniu obrzęku i udrożnieniu nosa. W lekach na katar stosowane są różne substancje, które mają takie działanie. Wśród nich wymienić można: pseudoefedrynę i fenylefrynę (oba leki stosuje się doustnie), które mają na celu obkurczenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu ustępuje obrzęk błony śluzowej nosa. Podobne działanie mają oksymetazolina i ksylometazolina, które najczęściej występują w postaci sprayów, kropli bądź żelu. Warto podkreślić, że leki zawierające wymienione substancje należy stosować tylko kilka dni. Przy higienie nosa polecane są także preparaty zawierające wodę morską. Pomagają one w oczyszczaniu i nawilżaniu nosa.

 

W powiedzeniu, że leczony katar trwa siedem dni, zaś nieleczony tydzień jest dużo prawdy, jednak warto pamiętać o tym, że nieleczony katar może doprowadzić do poważniejszych infekcji, na przykład do zapalenia zatok przynosowych.

Poznaj pozostałe produkty Acatar