Jak radzić sobie z katarem przy przeziębieniu?

katar ilustracje artykulow jak raadzic sobie z katarem

Przeziębienie to choroba wirusowa, którą przeciętny Polak przechodzi nawet kilka razy w roku. Jego objawy to katar, podwyższona temperatura i drapanie w gardle. Przeziębieniem łatwo się zarazić, bowiem wywołuje je wiele różnych wirusów, które przenoszą się drogą kropelkową. Często wystarczy znaleźć się w jednym pomieszczeniu z osobą zakatarzoną, aby przy niewielkim spadku naszej odporności nabawić się choroby.

Ten nieznośny katar

Nieżyt nosa, potocznie zwany katarem, pojawia się w kilkanaście godzin od wniknięcia wirusa do naszego organizmu. Początkowo wydzielina z nosa jest wodnista i mamy poczucie, że nieprzerwanie cieknie nam z nosa. Później wydzielina gęstnieje i może utrudniać swobodne oddychanie. Jeżeli katar ma charakter ropny, wówczas świadczy to o nadkażeniu bakteryjnym. W czasie nasilenia się kataru warto pamiętać o prawidłowej higienie nosa. Częstym błędem, popełnianym nadal przez wiele osób, jest kilkukrotne wycieranie nosa do tej samej chusteczki. Tymczasem w ten sposób cały czas mamy kontakt z wirusami. Po wydmuchaniu nosa powinniśmy wyrzucić chusteczkę higieniczną do kosza i dokładnie umyć ręce.

katar ilustracje artykulow jak radzic sobie z katarem

Postępowanie przy katarze

Wraz z wyciekiem z nosa często dochodzi do obrzęku śluzówki, która zatyka nos, wówczas dobrze stosować leki obkurczające śluzówkę, przywracając drożność nosa. Doraźnie na katar można stosować spray do nosa zawierający oksymetazolinę (Acatar Control) bądź tabletki z pseudoefedryną i tripolidyną (Acatar Acti Tabs). Należy pamiętać, by leki na katar stosować doraźnie, zwłaszcza w postaci spray'ów czy kropli do nosa, bowiem przy zbyt długim stosowaniu mogą one mieć efekt odwrotny, polegający na nadmiernym wysuszeniu śluzówki nosa.

 

Aby ulżyć sobie przy katarze, zadbać należy również o spożywanie odpowiedniej ilości płynów i dobre nawilżenie pokoju, w którym przebywa chory. Jeżeli nie mamy nawilżacza powietrza, to można na ciepłych grzejnikach rozwiesić mokre ręczniki lub przygotować sobie inhalację z dodatkiem tymianku bądź szałwii. Inhalacje ziołowe dodatkowo udrażniają nos i mają działanie odkażające.

Poznaj pozostałe produkty Acatar