Dlaczego jest ważne oczyszczanie nosa przy katarze?

dlaczego jest wazne oczyszcanie nosa przy katarze

Katar to dolegliwość, która corocznie dotyka wielu osób. Zwykle nieżyt nosa, potocznie zwany katarem, jest związany z przeziębieniem, lecz także z zapaleniem zatok czy alergią.

Rola kataru

Dla wielu osób katar jest tylko uciążliwą dolegliwością. Tymczasem jest to objaw mechanizmu obronnego naszego organizmu. Wraz z wydzieliną kataralną usuwane są również zanieczyszczenia i wirusy zalegające w nosie. Niestety obrzęk śluzówki nosa może powodować, że usuwanie wydzieliny jest utrudnione, a nos staje się niedrożny. Taki stan może doprowadzić do przeniesienia się infekcji w okolice zatok, dlatego warto zadbać o udrożnienie nosa preparatami dostępnymi bez recepty na przykład w postaci spray'u jak np. Acatar Control. Acatar Control zawiera substancję czynną (oksymetazolinę), wpływającą na obkurczanie się śluzówki nosa i jego udrożnienie.

acatar control i acti-tabs

Jak dbać o nos w czasie kataru?

Częste, prawidłowe wydmuchiwanie nosa jest podstawowym zabiegiem higienicznym w czasie kataru. Pamiętać należy o tym, że każdą dziurkę należy wydmuchiwać osobno, w sposób niezbyt mocny. Technika oczyszczania nosa jest ważna, gdyż nieprawidłowe wydmuchiwanie nosa może spowodować zapalenie zatok.

Wiele osób uważa, że katar nie jest chorobą, tymczasem nawet przy katarze warto poświęcić kilka dni na odpoczynek i wyleczenie infekcji wirusowej. Jeżeli z katarem chodzimy do pracy, to nie tylko nadwyrężamy swój organizm, lecz także zarażamy osoby, z którymi się kontaktujemy. Wirusy, odpowiedzialne za wywoływanie przeziębienia czy zapalenia błon śluzowych nosa, łatwo się przenoszą drogą kontaktową bądź kropelkową.

Poznaj pozostałe produkty Acatar