Jak leczyć katar?

Nieżyt nosa, który przez prawie wszystkich zwany jest katarem, to dolegliwość uciążliwa. Katar to zapalenie błon śluzowych nosa, najczęściej towarzyszące grypie lub przeziębieniu, a także alergii czy zapaleniu zatok. Choć znane powiedzenie mówi, że leczony katar trwa tydzień, a nieleczony siedem dni, to jednak warto znać skuteczne sposoby na katar.
Rola kataru
Wydawać by się mogło, że katar nie ma żadnej ważnej roli, a tylko utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Tymczasem dzięki katarowi z nosa usuwana jest zalegająca wydzielina wraz z wirusami, które chcą się panoszyć w naszym organizmie. Warto pamiętać o tym, że nos należy wycierać każdorazowo w nową chusteczkę higieniczną. Chusteczki wielorazowe bądź kilkukrotne używane powoduje, że na nowo mamy kontakt z wirusami. Z tego samego powodu po wytarciu nosa i wyrzuceniu chusteczki, należy pamiętać o umyciu rąk. Dzięki temu szybciej wyzdrowiejemy, unikając wirusów, które tylko czekają na to, by dostać się do naszego organizmu.
Sposoby na katar
W zwalczeniu nieżytu nosa pomogą ziołowe inhalacje. Można wykorzystać olejek eukaliptusowy lub sosnowy, rumianek, tymianek czy kompozycję z tych ziół. Aby ułatwić usuwanie wydzieliny, warto pić dużo płynów. Przy przeziębieniu wskazane są zwłaszcza lipowa herbatka, najlepiej z dodatkiem soku z malin lub czarnego bzu. Wskazany jest odpoczynek, aby szybciej zwalczyć infekcję. Zatkany nos można doraźnie udrożnić sprayem do nosa Acatar Control bądź tabletkami Acatar Acti-Tabs. Substancje czynne w nich zawarte, takie jak oksymetazolina czy pseudoefedryna, zmniejszają obrzęk śluzówki nosa, a także udrażniają nos. Nie należy ich jednak stosować dłużej niż kilka dni. Jeżeli po tym czasie objawy nie mijają lub towarzyszy im wysoka gorączka, wówczas należy skonsultować się z lekarzem.
Katar może nam się przydarzyć nawet kilkanaście razy w roku, dlatego warto mieć pod ręką sprawdzone sposoby na katar. Dzięki temu pozbędziemy się go szybko i skutecznie.