Sposoby na katar

katar ilustracje sposoby na katar v2

Katarem popularnie nazywamy nieżyt nosa, czyli zapalenie błon śluzowych nosa. Zwykle towarzyszy on chorobom wirusowym, takim jak przeziębienie i grypa, lecz może być również objawem alergii. Choć sam w sobie nie jest groźny, to jednak może nam uprzykrzyć życie. Warto więc znaleźć najlepszy dla siebie sposób na katar.

 

Czy katar trzeba leczyć?

Stare powiedzenie mówi, że leczony katar trwa siedem dni, a nieleczony tydzień. Choć jest w tym dużo prawdy, to jednak warto zauważyć, że zignorowanie kataru (zwłaszcza nieżytu nosa o charakterze wirusowym) może grozić nadkażeniem bakteryjnym. Katar utrudnia codzienne funkcjonowanie, a zatkany nos uniemożliwia prawidłowy tok oddychania i może zaburzać artykulację. Prawidłowa higiena nosa i zastosowanie leków na katar pomogą nam zwalczyć objawy.

 

Zadbaj o higienę nosa

Podstawą wyleczenia kataru jest prawidłowa higiena nosa. Zalegającą wydzielinę należy z nosa usunąć, gdyż wraz z nią usuwane są również wirusy, bytujące na śluzówce nosa. Chusteczki wielorazowe odeszły już do lamusa, jednak używając chusteczek higienicznych wielu z nas nie pozbywa się ich od razu. To błąd. Należy pamiętać, że używając chusteczek higienicznych nos należy wydmuchiwać każdorazowo do nowej chusteczki.

 acatar na katar dwa produkty

Jak walczyć z katarem?

Aby zmniejszyć katar, warto sięgnąć po leki dostępne bez recepty, np. w formie sprayu (Acatar Control) lub tabletek (Acatar Acti Tabs). Nie należy ich jednak stosować dłużej niż kilka dni. Jeżeli katar jest gęsty i towarzyszy mu ból głowy w okolicy skroniowej, wówczas podejrzewać możemy zapalenie zatok. W takim wypadku sięgnąć można po Acatar Zatoki, który łączy przeciwbólowe działanie ibuprofenu i obkurczające śluzówkę nosa działanie pseudoefedryny. Jeżeli po paru dniach stosowania leków nie zauważamy poprawy lub kolor wydzieliny zmienił się na żółtozielony, wówczas należy wybrać się do lekarza, gdyż mogło dojść do zakażenia bakteryjnego.

Poznaj pozostałe produkty Acatar