Acatar

strona główna

Sposoby na katar

Katarem popularnie nazywamy nieżyt nosa, czyli zapalenie błon śluzowych nosa. Zwykle towarzyszy on chorobom wirusowym, takim jak przeziębienie i grypa, lecz może być również objawem alergii. Choć sam w sobie nie jest groźny, to jednak może nam uprzykrzyć życie. Warto więc znaleźć najlepszy dla siebie sposób na katar.

Czy katar trzeba leczyć?

Stare powiedzenie mówi, że leczony katar trwa siedem dni, a nieleczony tydzień. Choć jest w tym dużo prawdy, to jednak warto zauważyć, że zignorowanie kataru (zwłaszcza nieżytu nosa o charakterze wirusowym) może grozić nadkażeniem bakteryjnym. Katar utrudnia codzienne funkcjonowanie, a zatkany nos uniemożliwia prawidłowy tok oddychania i może zaburzać artykulację. Prawidłowa higiena nosa i zastosowanie leków na katar pomogą nam zwalczyć objawy.

Zadbaj o higienę nosa

Podstawą wyleczenia kataru jest prawidłowa higiena nosa. Zalegającą wydzielinę należy z nosa usunąć, gdyż wraz z nią usuwane są również wirusy, bytujące na śluzówce nosa. Choć chusteczki wielorazowe odeszły już do lamusa, to jednak wiele osób nie pamięta o tym, by nos wydmuchiwać każdorazowo do nowej chusteczki higienicznej. W rozrzedzeniu zalegającej wydzieliny pomoże izotoniczny roztwór wody morskiej, np. Acatar Fast. Dodatek olejków eterycznych z eukaliptusa, mięty i rokitnika zwyczajnego zapewnia odświeżenie nosa i ułatwia oddychanie.

Pozbądź się kataru

Aby zmniejszyć katar, warto sięgnąć po leki dostępne bez recepty, zarówno w formie sprayu (Acatar Spray), jak i tabletek (Acatar Acti Tabs). Nie należy ich jednak stosować dłużej niż kilka dni. Jeżeli katar jest gęsty i towarzyszy mu ból głowy w okolicy skroniowej, wówczas podejrzewać możemy zapalenie zatok. W takim wypadku sięgnąć można po Acatar Zatoki, który łączy przeciwbólowe działanie ibuprofenu i obkurczające śluzówkę nosa działanie pseudoefedryny. Jeżeli po paru dniach stosowania leków nie zauważamy poprawy lub kolor wydzieliny zmienił się na żółtozielony, wówczas należy wybrać się do lekarza, gdyż mogło dojść do zakażenia bakteryjnego.