Acatar

strona główna

Jak radzić sobie z katarem przy przeziębieniu?

Przeziębienie to choroba wirusowa, którą przeciętny Polak przechodzi nawet kilka razy w roku. Jego objawy to katar, podwyższona temperatura i drapanie w gardle. Przeziębieniem łatwo się zarazić, bowiem wywołuje je wiele różnych wirusów, które przenoszą się drogą kropelkową. Często wystarczy znaleźć się w jednym pomieszczeniu z osobą zakatarzoną, aby przy niewielkim spadku naszej odporności nabawić się choroby.

Ten nieznośny katar

Nieżyt nosa, potocznie zwany katarem, pojawia się w kilkanaście godzin od wniknięcia wirusa do naszego organizmu. Początkowo wydzielina z nosa jest wodnista i mamy poczucie, że nieprzerwanie cieknie nam z nosa. Później wydzielina gęstnieje i może utrudniać swobodne oddychanie. Jeżeli katar ma charakter ropny, wówczas świadczy to o nadkażeniu bakteryjnym. W czasie nasilenia się kataru warto pamiętać o prawidłowej higienie nosa. Częstym błędem, popełnianym nadal przez wiele osób, jest kilkukrotne wycieranie nosa do tej samej chusteczki. Tymczasem w ten sposób cały czas mamy kontakt z wirusami. Po wydmuchaniu nosa powinniśmy wyrzucić chusteczkę higieniczną do kosza i dokładnie umyć ręce.

Postępowanie przy katarze

Dla utrzymania prawidłowej higieny nosa warto stosować izotoniczny roztwór wody morskiej, na przykład Acatar Fast. Dzięki niemu oddychanie będzie łatwiejsze, a śluzówka nosa będzie nawilżona. Dodatek olejków eterycznych: eukaliptusowego, miętowego oraz z rokitnika zwyczajnego daje poczucie odświeżenia nosa. Doraźnie na katar można stosować także spray do nosa, zawierający oksymetazolinę (Acatar Spray) bądź tabletki z pseudoefedryną i tripolidyną (Acatar Acti Tabs). Należy jednak pamiętać, by leki na katar stosować doraźnie, zwłaszcza w postaci spray'ów czy kropli do nosa, bowiem przy zbyt długim stosowaniu mogą one mieć efekt odwrotny, polegający na nadmiernym wysuszeniu śluzówki nosa.

Aby ulżyć sobie przy katarze, zadbać należy również o spożywanie odpowiedniej ilości płynów i dobre nawilżenie pokoju, w którym przebywa chory. Jeżeli nie mamy nawilżacza powietrza, to można na ciepłych grzejnikach rozwiesić mokre ręczniki lub przygotować sobie inhalację z dodatkiem tymianku bądź szałwii. Inhalacje ziołowe dodatkowo udrażniają nos i mają działanie odkażające.