Acatar

strona główna

Dlaczego jest ważne oczyszczanie nosa przy katarze?

Katar to dolegliwość, która corocznie dotyka wielu osób. Zwykle nieżyt nosa, potocznie zwany katarem, jest związany z przeziębieniem, lecz także z zapaleniem zatok czy alergią.

Rola kataru

Dla wielu osób katar jest tylko uciążliwą dolegliwością. Tymczasem jest to objaw mechanizmu obronnego naszego organizmu. Wraz z wydzieliną kataralną usuwane są również zanieczyszczenia i wirusy zalegające w nosie. Niestety obrzęk śluzówki nosa może powodować, że usuwanie wydzieliny jest utrudnione, a nos staje się niedrożny. Taki stan może doprowadzić do przeniesienia się infekcji w okolice zatok, dlatego warto zadbać o udrożnienie nosa preparatami dostępnymi bez recepty na przykład w postaci spray'u (Acatar Spray) czy też lekami w formie tabletek (Acatar Acti Tabs). Leki te zawierają substancje czynne wpływające na obkurczanie się śluzówki nosa i jego udrożnienie: oksymetazolinę (Acatar Spray)) oraz pseudoefedrynę i tripolodynę (Acatar Acti Tabs).

Jak dbać o nos w czasie kataru?

Częste, prawidłowe wydmuchiwanie nosa jest podstawowym zabiegiem higienicznym w czasie kataru. Pamiętać należy o tym, że każdą dziurkę należy wydmuchiwać osobno, w sposób niezbyt mocny. Technika oczyszczania nosa jest ważna, gdyż nieprawidłowe wydmuchiwanie nosa może spowodować zapalenie zatok. W usuwaniu zalegającej wydzieliny pomoże woda morska, na przykład Acatar Fast. Działa ona nawilżająco na śluzówkę nosa, a składniki zawarte w Acatar Fast nie tylko ułatwiają oczyszczanie nosa, lecz także działają odświeżająco dzięki zawartości olejków eterycznych: eukaliptusowego, miętowego i z rokitnika zwyczajnego.

Wiele osób uważa, że katar nie jest chorobą, tymczasem nawet przy katarze warto poświęcić kilka dni na odpoczynek i wyleczenie infekcji wirusowej. Jeżeli z katarem chodzimy do pracy, to nie tylko nadwyrężamy swój organizm, lecz także zarażamy osoby, z którymi się kontaktujemy. Wirusy, odpowiedzialne za wywoływanie przeziębienia czy zapalenia błon śluzowych nosa, łatwo się przenoszą drogą kontaktową bądź kropelkową.