Czym jest katar sienny i jak z nim walczyć?

1 v3

Katar sienny, inaczej alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, to problem dotyczący ok. 25-30% Polaków. Jest to schorzenie wywołane reakcją obronną organizmu na kontakt z alergenem – głównie pyłkami roślin, ale także sierścią zwierząt czy kurzem.

Jakie są objawy kataru siennego?

Katar sienny manifestuje się poprzez:

  • zwiększoną produkcję wodnistej wydzieliny
  • uczucie łaskotania lub swędzenia w nosie
  • natężone łzawienie z oczu
  • kichanie
  • zapalenie spojówek
  • bóle głowy

Kiedy występuje katar sienny?

Występowanie kataru siennego jest bezpośrednio powiązane z kontaktem z alergenami. Objawy nasilają się, gdy natężenie alergenów w otoczeniu wzrasta. Według kalendarza pyleń pyłki roślin, które odpowiedzialne są za znaczną część reakcji alergicznych, zaczynają pojawiać się już (w zależności od regionu kraju) w styczniu i mogą towarzyszyć nam także jesienią.

 2 v3

Czy są skuteczne sposoby na katar sienny?

Niewątpliwie katar sienny negatywnie wpływa na komfort życia. Co więcej, niepodjęcie leczenia (lub podjęcie nieadekwatnej terapii) może skutkować rozwojem poważnych powikłań, w tym nawet astmy oskrzelowej.

 

Leczenie kataru siennego polega przede wszystkim na stosowaniu środków antyhistaminowych – hamują one działanie substancji odpowiedzialnych za stan zapalny. Dzięki temu likwidują one obrzęk błony śluzowej nosa, wyciek wydzieliny i charakterystyczne uczucie swędzenia w nosie.

Poznaj pozostałe produkty Acatar